Nowa instalacja i aktualizacja systemu
Administrator nie odpowiada za dane użytkownika, znajdujące się na urządzeniu użytkownika. Użytkownik musi sam zabezpieczyć dane, przed skorzystaniem z usługi instalacji systemu czy jego aktualizacji przez administratora. Dlatego w przypadku chęci instalacji od zera systemu, aktualizacji istniejącego systemu czy zainstalowanie drugiego systemu obok istniejącego, prosimy o wcześniejsze utworzenie kopii zapasowych.
W przypadku gdy podczas instalacji drugiego systemu bądź aktualizacji systemu zdarzy się że dane na partycji zostaną uszkodzone, system plików zacznie mieć problemy bądź zajdą inne problemy programowe, administrator będzie zmuszony sformatować dysk (usunąć dane będące na dysku) i zainstalować wszystko na nowo. W większości przypadków, jeśli zajdą poważne uszkodzenia w systemie plików, jego ratowanie nie daje odpowiednich skutków i choć niewidoczne od razu, mogą być błędy wpływające na pracę albo integralność danych, utrudniające korzystanie z komputera bądź nawet uniemożliwiające późniejsze odczytanie plików.
Aktualizacja czy instalacja na nowo?
Mając skonfigurowany system, przygotowane aplikacje i mogąc pracować w znanym sobie środowisku, aktualizacja systemu wydaje się bardziej korzystna i rozsądniejsza niż zainstalowanie systemu na nowo.
Systemy z wydaniami cyklicznymi (jak Ubuntu LTS) mają to do siebie, że między wydaniami zachodzą zmiany - zmienia się program obsługujący daną funkcję, dochodzi nowy, zmieniają się pewne standardy czy struktura rozmieszczenia plików danego pakietu (jeśli jest taka potrzeba).
Zazwyczaj nie jest to specjalnie widoczne dla użytkownika końcowego, gdy jakaś aplikacja zostanie zastąpiona inną, a pełni funkcje systemowe, którymi użytkownik nie zajmujący się administrowaniem systemu, nie korzysta bezpośrednio. W skrajnych przypadkach może to jednak z jakiegoś powodu wpływać na pracę systemu, jak np. po zaktualizowaniu pewne aplikacje nie będą się chciały uruchamiać albo nie będzie można zainstalować pewnej aplikacji (system będzie np. wskazywać na problem z bibliotekami).
Z tego względu, jako że wersje chociażby Ubuntu LTS wychodzą co dwa lata, warto dla higieny systemu i jego integralności, zamiast zaktualizować system, to zainstalować wszystko od początku.
Jest to zalecane przez administratora, ale ostateczna decyzja należy do użytkownika - czy woli zaktualizować aktualny system czy zainstalować wszystko na nowo.
Jak nie utracić danych?
Regularne kopie zapasowe to podstawa, jednakże zrobienie kopii zapasowej na pendrive'ie czy dysku zewnętrznym to za mało. Zarówno pendrive czy dysk zewnętrzny mogą się zepsuć czy uszkodzić dane, dlatego potrzebne jest robienie kopii zapasowych na wielu nośnikach, tak by każdy z nich miał te same dane końcowe, odpowiadające stanowi naszego dysku.
Dodatkowym zabezpieczaniem jest korzystanie z RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks - nadmiarowa macierz niezależnych dysków) - jeśli system bądź dane użytkownika będą rozłożone na więcej niż jeden dysk, jak np. w przypadku RAID1 (zwany lustrzanym) gdzie dane mają identyczne kopie na obydwu dyskach, tak więc w przypadku uszkodzenia jednego, można odzyskać dane, poprzez dołożenie drugiego zastępując uszkodzony.
Proszę jednak pamiętać, że RAID nie zastąpi tworzenia kopii zapasowych na innych nośnikach! Jest odpowiednim uzupełnieniem i dodatkowym zabezpieczeniem by nie stracić danych. Wszelkie pytania czy pomoc związaną z RAID proszę konsultować z administratorem swojego instytutu.