• X forwarding przez ssh (Linux, z dowolnego miejsca)

Należy uruchomić X Window System i połączyć się przez ssh z duchem (z opcją -X lub -Y) pisząc np. w xtermie:

ssh -Y duch

Teraz można uruchomić aplikację na serwerze, która wyświetli się na komputerze w pokoju lub domowym, należy napisać w xtermie np.
  • matlab &
  • Vncserver (Linux i Windows, z dowolnego miejsca)

Jest możliwa (i wygodna!) praca w trybie graficznym za pomocą vnc. Należy zalogować się na ducha przez ssh i w terminalu użyć polecenia:

vncserver -localhost

Program poprosi o ustawienie hasła dostępowego:
  • You will require a password to access your desktops.
    Password:

Podajemy hasło. Można ustawić także hasło do pracy w trybie view-only. Następnie ukaże się komunikat:
  • New 'X' desktop is duch:5
    Creating default startup script /home/.../.vnc/xstartup
    Starting applications specified in /home/.../.vnc/xstartup
    Log file is /home/.../.vnc/duch:5.log

• Liczba "5" to identyfikator pulpitu uruchomionego przez serwer (przy uruchamianiu serwera trzeba na to zwrócić uwagę, w przeciwnym wypadku nie uda się połączyć z własną sesją).

• Należy utworzyć tunel ssh, by móc bezpiecznie połączyć się z serwerem:
      ssh -L 3222:localhost:59[identyfikator_pulpitu]  $USER@duch.mimuw.edu.pl

Aby uruchomić graficzną sesję należy w oknie terminala pod linuksem wykonać polecenie:
    • vncviewer -SecurityTypes VncAuth localhost:3222

• Następnie trzeba podać wcześniej ustawione hasło. Ukaże się okno graficznej sesji z uruchomionym prostym windowmanagerem. Teraz już można uruchomić dowolną aplikację. Aby korzystać z vncviewer pod linuksem należy mieć zainstalowany pakiet tiger-vncviewer. W zależności od dystrybucji, nazwa pakietu może być inna niż podana.

Pod Windows również można korzystać z narzędzia vncviewer, oprogramowanie znajduje się na stronie: https://www.tigervnc.org/. Należy pobrać i zainstalować vncviewer.

• W powyższy sposób można także uruchamiać Mathematice i Mupada ale są one dostępne na maszynie students.mimuw.edu.pl, więc zamiast stosowania nazwy hosta duch należy użyć dopowiednio students.