1. Serwer poczty

Serwerem odpowiedzialnym za odbieranie i wysyłanie listów studentów wydziału MIM jest students.mimuw.edu.pl. Ta maszyna umożliwia odbieranie poczty przez protokoły POP3 i IMAP, oraz wysyłanie poczty przez protokół SMTP.

Poczta przechowywana jest w katalogu Mail/Maildir na koncie użytkownika. Nie należy więc przekraczać limitów dyskowych, po przekroczeniu, przychodzące listy nie będą mogły być zapisane.

Standardowo są dostępne aliasy: I.Nazwisko@students.mimuw.edu.pl, Imie.Nazwisko@students.mimuw.edu.pl. Jeśli alias jest już używany nie zostanie on założony i wtedy adresem email jest: xy123456@students.mimuw.edu.pl. Można też otrzymać alias dowolny, w tym celu należy skontaktować się z administratorem (root@students.mimuw.edu.pl)

Poczta jest chroniona przed spamem (spamassassin) i wirusami (ClamAV i ArcaVir).

Dostęp przez WWW i ssh

Na stronie http://mail-students.mimuw.edu.pl możliwe jest odbieranie i wysyłanie wiadomości przez serwer students.mimuw.edu.pl.

Dzięki działającej na tej stronie aplikacji Horde możemy korzystać z poczty w każdym miejscu, gdzie działa połączenie z Internetem, jedynie przy pomocy przeglądarki internetowej - bez potrzby konfigurowania klienta poczty.

Można też zalogować się na maszynę students.mimuw.edu.pl przez ssh (np. program Putty dla Windows) i używać terminalowego klienta poczty np. pine, mutt.

Konfiguracja klienta poczty na przykładzie programu Thunderbird

Klient poczty to program służący do odbierania i wysyłania poczty elektronicznej, z funkcjonalnością wzbogaconą o dodatki takie jak książka adresowa lub filtr niechcianej poczty. Najbardziej znane programy tego typu to Mozilla Thunderbird, Microsoft Outlook lub The Bat!. Program Thunderbird, rozwijany przez fundację Mozilla na zasadach wolnego oprogramowania, wyróżnia się dostępnością wersji na wiele systemów operacyjnych (Windows, GNU/Linux, Mac OS X i inne) i można go pobrać za darmo ze strony www.thunderbird.pl.

Poniżej przedstawiona zostanie instrukcja postępowania, której wykonanie zapewni sprawną współpracę z serwerem poczty students.mimuw.edu.pl.

Przy pierwszym włączeniu program Thudnerbird zapyta czy chcemy przenieść ustawienia poczty z innego programu np. Outlook. Aby umożliwić samodzielną konfigurację odpowiadamy "Nie".


Kreator konfiguracji


Kreator kont :: Konfiguracja nowego konta

Następnie pojawi się kreator umożliwiający konfigurację skrzynki pocztowej. Jego obsługa ogranicza się do udzielania odpowiedzi na kolejne pytania i naciskaniu przycisku "Naprzód". Kreator przedstawia jasne opisy do zadawanych pytań, dlatego poniżej przytoczone są tylko przykładowe wartości, kórtymi należy wypełnić pola. Aby przejść do konfiguracji skrzynki pocztowej wybieramy opcję "Konto pocztowe".

Kreator kont :: Tożsamość

Wpisujemy imię i nazwisko, oraz adres e-mail (xy123456@students.mimuw.edu.pl lub przyznany alias).

Kreator kont :: Informacje o serwerze

Jako serwer IMAP i SMTP wpisujemy: students.mimuw.edu.pl.

Kreator kont :: Nazwa użytkownika

Wpisujemy naszą nazwę użytkownika (ang. login name) na komputerze students (inicjałynumer_indeksu).

Kreator kont :: Nazwa konta

Akceptujemy zaproponowaną nazwę konta.

Kreator kont :: Konfiguracja zakończona

Powtórnie sprawdzamy czy wszystkie wpisane dane są prawidłowe. Usunięcie zaznaczenia opcji "Pobierz wiadomości" powstrzyma pobieranie listów z konta, do momentu naciśnięcia przez nas przycisku "Pobierz" w oknie Thunderbirda. Proces pierwszego pobierania może być długotrwały jeśli przechowujemy na serwerze dużą ilość archiwalnych listów.

Jeśli użyjemy straszego protokołu odbierania poczty POP3 zamiast zalecanego IMAP, domyślne zachowanie Thunderbirda polega na kasowaniu listu z serwera po zapisaniu go w folderze "Odebrane" na komputerze użytkownika. Jeśli chcemy aby kopia listu pozostawała na serwerze możemy włączyć opcję "Pozostaw kopię wiadomości na serwerze" w oknie "Konfiguracja kont" -> "Konfiguracja serwera". W przypadku protokołu IMAP wiadomości nie są kasowane z serwera.

Zakończenie konfiguracji

Thunderbird - główne okno programu

Aby zakończyć konfigurację należy w głównym oknie programu Thunderbird wybrać z menu opcję "Edycja" -> "Konfiguracja kont...".

Konfiguracja kont :: Konfiguracja serwera

W wyświetlonym okienku wybieramy grupę opcji "Konfiguracja serwera" -> "Ustawienia zabezpieczeń" i tam wybieramy opcję "TLS lub STARTTLS".

Konfiguracja kont :: Serwer SMTP

W tym samym okienku wybieramy grupę opcji "Serwer poczty wychodzącej (SMTP)", gdzie po zaznaczeniu serwera students naciskamy przycisk "Edytuj...". W kolejnym oknie ustawiamy numer portu na  587, a następnie wybieramy opcję "TLS bądź STARTTLS". Po zaakceptowaniu zmian program Thunderbird jest gotowy do pobrania poczty z serwera, przy pomocy przycisku "Pobierz".
Uwaga! Pozostawienie standardowego portu 25 spowoduje brak możliwości wysłania poczty.

Thunderbird :: hasło

Przy połączeniach z serwerem zostanie wyświetlone zapytanie o hasło. Zaznaczenie opcji "Użyj Menedżera haseł, aby zapamiętać to hasło" spowoduje, że nie będziemy już więcej pytani o hasło. Należy korzystać z tej opcji z rozwagą i tylko wtedy jeśli jesteśmy pewni, że nie zapomnimy hasła (mimo że go nie wpisujemy).

Wysyłanie listów czysto tekstowych


Program Thunderbird domyślnie udostępnia możliwość pisania listów w formacie HTML. Zestaw narzędzi formatujących tekst takich jak pogrubienie, pochylenie, wyliczenie lub wyrównanie znajduje się tuż nad polem zawierającym treść listu. Jeśli podczas pisania listu użyjemy którejś z opcji formatujących to nasz list zostanie wysłany w formacie HTML. W przeciwnym przypadku zostanie wysłany jako czysty tekst (text/plain).

Thunderbird :: Tworzenie

Jeśli nie używamy narzędzi do formatowania tekstu możemy pozbyć się nieużywanych przycisków i w ten sposób zyskać więcej miejsca na pisanie wiadomości.

Konfiguracja kont :: Tworzenie i adresowanie wiadomości

W tym celu wracamy do okna "Konfiguracja kont..." i wybieramy grupę opcji "Tworzenie". Następnie wyłączamy opcję "Twórz wiadomości HTML".

Thunderbird :: Tworzenie: czysty tekst

Dzięki temu pasek narzędzi formatujących znika.