Serwer poczty

Serwerem odpowiedzialnym za odbieranie i wysyłanie listów pracowników wydziału MIM jest duch.mimuw.edu.pl. Ten serwer umożliwia odbieranie poczty przez protokoły POP3 i IMAP, oraz wysyłanie poczty przez protokół SMTP.

Poczta przechowywana jest w katalogu Mail/Maildir na koncie użytkownika na duchu. Nie należy więc przekraczać limitów dyskowych, po przekroczeniu, przychodzące listy nie będą mogły być zapisane.

Standardowo są dostępne aliasy: I.Nazwisko@mimuw.edu.pl, Imie.Nazwisko@mimuw.edu.pl. Jeśli alias jest już używany nie zostanie on założony i wtedy adresem email jest: login@mimuw.edu.pl. Można też otrzymać alias dowolny, w tym celu należy skontaktować się z administratorem (pok. 3010, root@duch.mimuw.edu.pl).

Poczta jest chroniona przed spamem (spamassassin) i wirusami (ClamAV i ArcaVir).

Dostęp przez WWW i ssh

Na stronie http://mail.mimuw.edu.pl/ możliwe jest odbieranie i wysyłanie wiadomości przez serwer pracowników Wydziału: duch.mimuw.edu.pl.


SquirrelMail

Dzięki działającej na tej stronie aplikacji Horde możemy korzystać z poczty w każdym miejscu, gdzie działa połączenie z Internetem, jedynie przy pomocy przeglądarki internetowej - bez potrzby konfigurowania klienta poczty.

Można też zalogować się na maszynę duch.mimuw.edu.pl przez ssh (np. program Putty dla Windows) i używać terminalowego klienta poczty np. pine, mutt.

3. Konfiguracja klienta poczty na przykładzie programu Thunderbird

Klient poczty to program służący do odbierania i wysyłania poczty elektronicznej, z funkcjonalnością wzbogaconą o dodatki takie jak książka adresowa lub filtr niechcianej poczty. Najbardziej znane programy tego typu to Mozilla Thunderbird, Microsoft Outlook lub The Bat!. Program Thunderbird, rozwijany przez fundację Mozilla na zasadach wolnego oprogramowania, wyróżnia się dostępnością wersji na wiele systemów operacyjnych (Windows, GNU/Linux, Mac OS X i inne) i można go pobrać za darmo ze strony www.thunderbird.pl.

Poniżej przedstawiona zostanie instrukcja postępowania, której wykonanie zapewni sprawną współpracę z serwerem poczty duch.mimuw.edu.pl.

Przy pierwszym włączeniu program Thudnerbird zapyta czy chcemy przenieść ustawienia poczty z innego programu np. Outlook. Aby umożliwić samodzielną konfigurację odpowiadamy "Nie".

Kreator konfiguracji


Kreator kont :: Konfiguracja nowego konta

Następnie pojawi się kreator umożliwiający konfigurację skrzynki pocztowej. Jego obsługa ogranicza się do udzielania odpowiedzi na kolejne pytania i naciskaniu przycisku "Naprzód". Kreator przedstawia jasne opisy do zadawanych pytań, dlatego poniżej przytoczone są tylko przykładowe wartości, kórtymi należy wypełnić pola. Aby przejść do konfiguracji skrzynki pocztowej wybieramy opcję "Konto pocztowe".

Kreator kont :: Tożsamość

Wpisujemy imię i nazwisko, oraz adres e-mail.

Kreator kont :: Informacje o serwerze

Jako serwer IMAP i SMTP wpisujemy: mail.mimuw.edu.pl. Uwaga! mail.mimuw.edu.pl jest alternatywną nazwą ducha, jednak dla celów konfiguracji klienta należy podać właśnie tę nazwę: mail.mimuw.edu.pl.

Można korzystać także z protokołu POP, jednak zalecamy IMAP - nowszy i wygodniejszy. W przypadku konfiguracji POP, jako nazwę serwera również należy podać mail.mimuw.edu.pl.

Kreator kont :: Nazwa użytkownika

Wpisujemy naszą nazwę użytkownika (ang. login name) taką jak na maszynie duch.

Kreator kont :: Nazwa konta

Akceptujemy zaproponowaną nazwę konta.

Kreator kont :: Konfiguracja zakończona

Powtórnie sprawdzamy czy wszystkie wpisane dane są prawidłowe.

Zakończenie konfiguracji

Thunderbird - główne okno programu

Aby zakończyć konfigurację należy w głownym oknie programu Thunderbird wybrać z menu opcję "Narzędzia" -> "Konfiguracja kont...".

Konfiguracja kont :: Konfiguracja serwera

W wyświetlonym okienku wybieramy grupę opcji "Konfiguracja serwera" -> "Ustawienia zabezpieczeń" i tam wybieramy opcję "TLS" lub "STARTTLS".

Konfiguracja kont :: Serwer SMTP

W tym samym okienku wybieramy grupę opcji "Serwer poczty wychodzącej (SMTP)", gdzie po zaznaczeniu nazwy serwera mail naciskamy przycisk "Edytuj...". W kolejnym oknie ustawiamy numer portu na 587, a następnie wybieramy opcję "TLS" lub "STARTTLS". Po zaakceptowaniu zmian program Thunderbird jest gotowy do pobrania poczty z serwera, przy pomocy przycisku "Pobierz".
Uwaga! Pozostawienie standardowego portu 25 spowoduje brak możliwości wysłania poczty.

Thunderbird :: hasło

Przy połączeniach z serwerem zostanie wyświetlone zapytanie o hasło. Zaznaczenie opcji "Użyj Menedżera haseł, aby zapamiętać to hasło" spowoduje, że nie będziemy już więcej pytani o hasło. Należy korzystać z tej opcji z rozwagą i tylko wtedy jeśli jesteśmy pewni, że nie zapomnimy hasła (mimo że go nie wpisujemy).

Wysyłanie listów czysto tekstowych

Program Thunderbird domyślnie udostępnia możliwość pisania listów w formacie HTML. Zestaw narzędzi formatujących tekst takich jak pogrubienie, pochylenie, wyliczenie lub wyrównanie znajduje się tuż nad polem zawierającym treść listu. Jeśli podczas pisania listu użyjemy którejś z opcji formatujących to nasz list zostanie wysłany w formacie HTML. W przeciwnym przypadku zostanie wysłany jako czysty tekst (text/plain).

Thunderbird :: Tworzenie

Jeśli nie używamy narzędzi do formatowania tekstu możemy pozbyć się nieużywanych przycisków i w ten sposób zyskać więcej miejsca na pisanie wiadomości.

Konfiguracja kont :: Tworzenie i adresowanie wiadomości

W tym celu wracamy do okna "Konfiguracja kont..." i wybieramy grupę opcji "Tworzenie". Następnie wyłączamy opcję "Twórz wiadomości HTML". Dzięki temu pasek narzędzi formatujących znika.